Незабаром жнива!

На полях Одещини і нашого району, в цей нелегкий для всієї України час, незабаром розпочнеться збирання врожаю ранніх зернових культур. Виконання сільськогосподарських робіт проводиться і новітньою технікою, і тією, що була в експлуатації у країнах Європи, так і технікою, яка була на експлуатації у колгоспах і яка застаріла як морально, так і фізично.  

Із початком збирання врожаю в агропромисловому комплексі значно зростають обсяги та інтенсивність виконання відповідних технологічних операцій, пов’язаних із жнивами. Зростає кількість осіб, що беруть участь у виробництві, збільшується кількість задіяної техніки, тривалість сільськогосподарських робіт протягом доби.

Основні причини травмування це порушення трудової та виробничої дисципліни, недоліки у навчанні та інструктажі працюючих, невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення правил дорожнього руху тощо.

Для попередження ризиків травмування під час збирання зернових культур у кожному господарстві організовується перевірка готовності техніки для заготівлі кормів та збирання зернових культур, проводиться навчання і перевірка знань з охорони праці, проводяться медогляди працівників. За кожною механізованою одиницею призначаються відповідальний за безпеку праці. По господарствах затверджуються безпечні маршрути руху і визначаються місця відпочинку. Проводиться реєстрація та обов’язковий технічний контроль зернозбиральної техніки у відповідних державних органах та інші не менш важливі організаційні заходи.

Важливим кроком у створенні здорових умов праці є дотримання працівниками правил безпечного поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, застосування під час роботи засобів індивідуального та колективного захисту. Дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організацію контролю за їх дотриманням з боку адміністрації.

Перед адміністрацією сільськогосподарських підприємств стоїть безліч завдань як безпечно провести збирання зернових культур. Необхідно забезпечити проведення інструктажів з охорони праці  та  пожежної безпеки з  усіма працівниками, які будуть   брати  участь  у  збиранні  врожаю,  що  фіксується в  журналах з  охорони праці (інструктажі проводять інженерно- технічні  працівники або керівники сільгосппідприємств,  які пройшли відповідне навчання (один раз на три  роки)  і  мають  відповідне   посвідчення. До  роботи   на  тракторах   та комбайнах допускати механізаторів  віком не молодше 18  років,  які  пройшли  медогляд,  навчання та  інструктаж  з  охорони праці та  пожежної безпеки і  мають  посвідчення на  право  управління даною  сільськогосподарською технікою;  зернозбиральні комбайни   та  інша  техніка,  яка  залучається  до роботи,  має бути зареєстрована та  пройти  відповідний обов’язковий   технічний  контроль  з боку відповідних державних органів.

Забезпечити проведення передрейсового та післярейсового медичного огляду стану здоров’я водіїв транспортних засобів, забезпечити працівників спецодягом та засобами індивідуального захисту; забезпечити працюючих аптечками першої допомоги; укомплектувати автотракторну і збиральну техніку, господарських об’єктів первинними засобами пожежогасіння відповідно до рекомендацій Правил пожежної безпеки України.

Під час жнив забороняється перебування на технічних засобах сторонніх осіб.  Забороняється спалювання стерні, пожнивних решток, випалювання бур’янів; перебування людей у кузові автомашини чи тракторного причепа під час їх заповнення технологічним продуктом, а також при транспортуванні продукту до місця складування.

За статистикою найчастіше травми отримують недосвідчені працівники та ті, які мають великий досвід роботи , через надмірну самовпевненість і втрату пильності. Саме тому закликаємо працівників під час виконання сільськогосподарських робіт бути уважними, обачними та неухильно дотримуватись вимог безпеки. 

Статистика травматизму свідчить, що на підприємствах, де проводиться робота з охорони праці, нещасні випадки трапляються на 80% рідше. Кожен працівник має дбати про власну безпеку та безпеку оточуючих під час виконання робіт, а роботодавець має організувати безпеку цього процесу.

Також з  метою збереження  життя  та здоров`я працівників   на робочих місцях, у  період режиму воєнного стану, керівниками та відповідальними особами необхідно провести інструктажі першочергових дій у разі загрози виникнення терористичних або диверсійних актів на робочих місцях, як на території  підприємства  так і у віддалених робочих місцях (полях), підсилити контроль за роботою та дисципліною працівників та вжити ряд додаткових заходів, довести  інформацію працівникам про  їхні  дії при виявлені підозрілого предмета схожого на вибуховий  пристрій, виявлення  підозрілих  сторонніх  осіб, що проявляють  підвищений інтерес до  об`єкта, при надходженні погрози  по телефону  та наживо, вибуху  на  території підприємства і поблизу, та інше.

Шановні  роботодавці, дотримання  вами  вимог  нормативно- правових  актів  з охорони праці, прийнятих заходів  та інструктажів, що до дій у воєнний час, на робочих  місцях  збереже  здоров`я і життя  ваших  працівників та дозволить  уникнути  трагедій.

Звертаємося до всіх, хто буде працювати на жнивному полі! Бережіть своє життя і здоров’я, адже тільки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести збирання зернових без травм і аварій!

 

Головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Надія  ЗЕЛЕНЧУК

Залиште свій коментар